ID Home
A.net/ID
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Idaho Vandal Indoor Invitational
January 10th-11th 2020 Moscow, Idaho, United States
Report
Block
3 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
History for 2018 Jan 12th to Jan 13th
Results
News
2020
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2014
1
1
2013
1
1
2011
2010
1
1
Media for 2018
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2018 Results - Idaho Vandal Indoor Invitational
Feb 21st 2018, 10:44pm
Attending groups
DyeStat.com
RunnerSpace.com/ID
Invited groups
2018
Idaho Vandal Indoor Invitational
2018 Results - Idaho Vandal Indoor Invitational
Published by
ResultsCentral
Feb 21st 2018, 10:44pm
Open - Mens
1.
Idaho
55
2.
Eastern Washington
39
3.
Lewis-Clark State
15
4.
Portland State
13
5.
SPOKANE SPEED ACADEMY
8
6.
Whitworth
5
7.
Linfield
4
8.
Community Colleges o...
3
Open - Womens
1.
Eastern Washington
51
2.
Portland State
34
3.
Idaho
18
4.
Whitworth
10
5.
Lewis-Clark State
9
5.
Community Colleges o...
9
5.
SPOKANE SPEED ACADEMY
9
8.
Mountain West Track
5
9.
Iron Wood Throwers
3
Mens Results
60 Meter Dash
Open
- Finals
x
1.
Fr
Josh Pikes
6.90a
PR
Portland State
2.
17-18
Charles Johnson
6.94a
SPOKANE SPEED ACADEMY
3.
So
Kasin Pendergrass Anderson
6.98a
Idaho
4.
So
Dawson Lack
7.03a
Eastern Washington
5.
joseph heitman
7.06a
Unattached
6.
Fr
Cole Harrison
7.11a
Eastern Washington
7.
So
Margaryonta Kilcup
7.15a
PR
Portland State
8.
Fr
Keaton Wood
7.26a
Linfield
60 Meter Dash
Open
- Prelims
x
1.
Fr
Josh Pikes
6.98a
Portland State
2.
17-18
Charles Johnson
7.00a
SPOKANE SPEED ACADEMY
3.
So
Kasin Pendergrass Anderson
7.01a
Idaho
8.
So
Dawson Lack
7.02a
Eastern Washington
4.
Fr
Cole Harrison
7.09a
PR
Eastern Washington
5.
joseph heitman
7.10a
Unattached
9.
Fr
Noland Wick
7.15a
PR
Community Colleges o...
10.
So
Se Min Park
7.18a
SR
Portland State
6.
So
Margaryonta Kilcup
7.20a
Portland State
7.
Fr
Keaton Wood
7.25a
PR
Linfield
11.
Brenden Green
7.25a
Unattached
12.
Sr
Trenton Osborn
7.26a
PR
Eastern Washington
13.
Fr
De'Andre Sincere
7.27a
PR
Portland State
14.
Fr
Miguel Punsalen
7.27a
Eastern Washington
15.
15-16
Payton Ater
7.31a
Mountain West Track
16.
Sr
Jacob Sturtevant
7.31a
Whitworth
17.
Ryohei Okuno
7.31a
Unattached
18.
Jr
Tyler Blakeley
7.33a
PR
Lewis-Clark State
19.
12
Hudson Shermer
7.34a
PR
Mountain West Track
20.
Jr
Tristan Hites
7.36a
PR
Lewis-Clark State
21.
Fr
Travis Crockett
7.38a
PR
Linfield
22.
Nicholas Griffin
7.42a
Unattached
23.
Fr
Darion Ralston
7.44a
PR
Community Colleges o...
24.
17-18
Joryn Lawson
7.47a
Mountain West Track
25.
Jr
Clayton Pell
7.48a
SR
Lewis-Clark State
26.
Sr
Joel Boozer
7.48a
SR
Lewis-Clark State
27.
17-18
Cal Gibson
7.53a
PR
Mountain West Track
28.
11
Burke McGowan
7.55a
PR
Mountain West Track
29.
Ryan Gunther
7.55a
Unattached
30.
10
Leo Thrush
7.56a
PR
Mountain West Track
31.
Lorye Broom
7.56a
Unattached
32.
Fr
Austin Albertin
7.56a
PR
Community Colleges o...
32.
Caleb Mattox
7.56a
Unattached
34.
17-18
Keondre Harris
7.70a
SPOKANE SPEED ACADEMY
35.
Fr
Ethan Perreiah
7.77a
PR
Community Colleges o...
36.
-
Jonathan McComas
7.80a
Mountain West Track
37.
-
Alex Yunin
7.80a
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
38.
Jr
Max Patterson
7.85a
SR
Linfield
39.
10
Hunter Mahan
7.86a
Mountain West Track
40.
-
William Rushing
7.97a
SPOKANE SPEED ACADEMY
41.
15-16
Kellen Moore
7.98a
PR
Mountain West Track
42.
Pierce Christensen
8.02a
Unattached
43.
10
Bridger Johnson
8.02a
Mountain West Track
44.
10
Logan Fischer
8.09a
Mountain West Track
45.
15-16
Elijah Broome
8.09a
Mountain West Track
46.
10
Hayden Whipple
8.17a
Mountain West Track
47.
Fr
Justin Desaki
8.52a
PR
Portland State
200 Meters
Open
- Finals
x
1.
Fr
Josh Pikes
21.87a
PR
Portland State
2.
Fr
Nik Chappee
22.08a
PR
Idaho
3.
17-18
Charles Johnson
22.11a
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
4.
17-18
Tony Pizzillo
22.27a
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
5.
Fr
Joe Gauthier
22.31a
PR
Eastern Washington
6.
Jr
Rikki McCaw
22.57a
Idaho
7.
So
Ben Doucette
22.65a
SR
Idaho
8.
So
Kamal Golaube
22.99a
PR
Portland State
9.
Sr
Jacob Sturtevant
23.00a
PR
Whitworth
10.
Jr
Jonah Mathews
23.06a
SR
Eastern Washington
11.
15-16
Payton Ater
23.07a
PR
Mountain West Track
11.
Jr
Chez Jackson
23.07a
SR
Eastern Washington
13.
So
Se Min Park
23.12a
SR
Portland State
14.
Jr
Tristan Hites
23.19a
PR
Lewis-Clark State
15.
Fr
Zack Davis
23.20a
PR
Portland State
16.
12
Hudson Shermer
23.31a
PR
Mountain West Track
17.
Sr
John-Robert Woolley
23.49a
PR
Whitworth
18.
Fr
Noland Wick
23.58a
PR
Community Colleges o...
19.
Sr
Jeremy VanAssche
23.62a
SR
Eastern Washington
20.
Fr
De'Andre Sincere
23.63a
PR
Portland State
21.
17-18
Joryn Lawson
23.67a
PR
Mountain West Track
22.
Brenden Green
23.77a
Unattached
23.
Caleb Mattox
24.05a
Unattached
24.
Fr
Darion Ralston
24.07a
PR
Community Colleges o...
25.
Nicholas Griffin
24.25a
Unattached
26.
Jr
Clayton Pell
24.30a
SR
Lewis-Clark State
27.
Fr
Mika Rives
24.32a
PR
Lewis-Clark State
28.
10
Leo Thrush
24.37a
PR
Mountain West Track
29.
17-18
Dylan Chalmers
24.38a
PR
Mountain West Track
30.
17-18
Cal Gibson
24.59a
PR
Mountain West Track
31.
Fr
Michael Hoerner
24.67a
PR
Portland State
32.
Fr
Grant Jackson
24.74a
PR
Linfield
33.
Fr
Isiah Carsten-Hill
24.79a
PR
Community Colleges o...
34.
10
Hunter Mahan
24.86a
Mountain West Track
35.
Fr
Corbin Maltba
24.94a
PR
Lewis-Clark State
36.
Jr
Max Patterson
25.26a
PR
Linfield
37.
-
William Rushing
25.27a
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
38.
11
Benjamin Tuinstra
25.33a
Mountain West Track
39.
17-18
Keondre Harris
25.52a
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
40.
Jr
James Vaughan
25.54a
PR
Linfield
41.
15-16
Kellen Moore
25.55a
PR
Mountain West Track
42.
17-18
Reese Gehrig
25.69a
PR
Mountain West Track
43.
10
Bridger Johnson
25.83a
Mountain West Track
44.
11
Burke McGowan
25.93a
Mountain West Track
45.
10
Logan Fischer
26.40a
PR
Mountain West Track
46.
15-16
Elijah Broome
26.91a
PR
Mountain West Track
400 Meters
Open
- Finals
x
1.
Jr
Kaizer Gillispie
49.45a
Idaho
2.
Jr
Mack Baxter
49.69a
Idaho
3.
17-18
Tony Pizzillo
50.23a
SPOKANE SPEED ACADEMY
4.
So
Dean Ellenwood
50.63a
PR
Idaho
5.
Sr
John-Robert Woolley
51.11a
PR
Whitworth
6.
17-18
Jake Hallesy
51.58a
SPOKANE SPEED ACADEMY
7.
Fr
William Payton
51.69a
Portland State
8.
17-18
Carson Brown
51.73a
SPOKANE SPEED ACADEMY
9.
Fr
Zack Davis
52.28a
Portland State
10.
Fr
Austin Albertin
52.40a
PR
Community Colleges o...
11.
15-16
Payton Ater
52.45a
PR
Mountain West Track
12.
Fr
Riley Wilson
53.01a
PR
Community Colleges o...
13.
11
Benjamin Tuinstra
53.63a
PR
Mountain West Track
14.
17-18
Dylan Chalmers
54.45a
PR
Mountain West Track
15.
Jr
Forrest Wallace
54.53a
PR
Eastern Washington
16.
15-16
Jaden Foster
54.85a
Mountain West Track
17.
Fr
Michael Hoerner
56.04a
PR
Portland State
18.
Fr
Grant Jackson
56.29a
PR
Linfield
19.
Logan Easley
56.82a
SPOKANE SPEED ACADEMY
20.
Jr
James Vaughan
57.32a
Linfield
21.
10
Jackson Bailey
57.94a
PR
Mountain West Track
22.
17-18
Liam McPherson
58.23a
SPOKANE SPEED ACADEMY
23.
17-18
Reese Gehrig
58.30a
PR
Mountain West Track
24.
Jr
Robert Kochis
59.94a
PR
Multnomah
25.
15-16
Boden Schaper
1:07.69a
Mountain West Track
-
Alex Yunin
DQ
SPOKANE SPEED ACADEMY
800 Meters
Open
- Finals
x
1.
Chris Black
1:57.88a
Unattached
2.
Fr
Jenner Higgins
1:59.27a
Idaho
3.
Aron James
2:01.07a
Unattached
4.
Sr
Daniel Harper
2:02.17a
Whitworth
5.
Fr
Drew Whited
2:03.51a
PR
Eastern Washington
6.
19+
William Dauenhauer
2:05.76a
Mountain West Track
7.
So
Daniel Larabee
2:08.10a
PR
Multnomah
8.
Fr
Ezekiel Oien
2:09.02a
Multnomah
9.
Fr
Jordan Navy
2:09.51a
Portland State
10.
Sam Dickmann
2:16.84a
Unattached
11.
15-16
Jaden Foster
2:22.19a
Mountain West Track
12.
Jacob Sandobal
2:23.15a
Unattached
13.
15-16
Tanner Klumph
2:25.17a
Mountain West Track
14.
Jr
Robert Kochis
2:25.20a
Multnomah
1 Mile
Open
- Finals
x
1.
Jr
Austin Fred
4:21.23a
PR
Idaho
2.
Jr
Levi Wintz
4:21.93a
PR
Idaho
3.
Fr
Fabian Cardenas
4:22.52a
Idaho
4.
Fr
Thomas Weakland
4:23.63a
Lewis-Clark State
5.
So
Jacob Emeterio
4:28.67a
PR
Portland State
6.
So
Josiah Anderson
4:28.70a
Idaho
7.
Fr
Michael McCausland
4:30.98a
PR
Idaho
8.
19+
William Dauenhauer
4:32.72a
PR
Mountain West Track
9.
Fr
Jack Rubalcave
4:32.75a
PR
Portland State
10.
Sr
Daniel Harper
4:35.48a
PR
Whitworth
11.
So
Austen Hvidsten
4:35.68a
PR
Portland State
12.
Fr
William Glick
4:35.88a
PR
Whitworth
13.
Fr
Andy Solano
4:37.28a
PR
Portland State
14.
Fr
Erik Solano
4:37.77a
PR
Portland State
15.
Jacob Wimpenny
4:37.94a
Unattached
16.
Fr
Brock O'Neal
4:38.49a
PR
Eastern Washington
17.
Sr
Jeff Lee
4:41.10a
PR
Linfield
18.
Carter Ledwith
4:41.64a
Unattached
19.
So
Liam Pickhardt
4:41.97a
SR
Linfield
20.
Fr
Ezekiel Oien
4:43.59a
PR
Multnomah
21.
So
Daniel Larabee
4:44.88a
PR
Multnomah
22.
Fr
Layton Ahlers
4:46.00a
PR
Lewis-Clark State
23.
Benjamin Cikutovich
4:47.22a
Unattached
24.
Fr
Jack Sloan
4:51.70a
PR
Eastern Washington
25.
17-18
John Quindry
4:54.43a
PR
Mountain West Track
26.
Sam Dickmann
4:54.48a
Unattached
27.
-
Daniel Jarvis
5:03.28a
PR
Mead
28.
Cameron Parkes
5:13.14a
Unattached
29.
17-18
Gabriel Strader
5:14.05a
PR
Mountain West Track
30.
15-16
Tanner Klumph
5:14.55a
PR
Mountain West Track
31.
Caleb Gleason
5:16.50a
Unattached
32.
-
Trevor Lueck
5:59.56a
PR
Mountain West Track
So
Mason Nicol
DNF
Eastern Washington
3000 Meters
Open
- Finals
x
1.
Sr
Nolan Ryan
8:32.14a
PR
Lewis-Clark State
2.
Jr
Jonny Handel
8:51.21a
PR
Lewis-Clark State
3.
Jr
Skylar Ovnicek
8:51.52a
Idaho
4.
Sr
Austin Oser
8:56.81a
Eastern Washington
5.
So
Karl Lundgren
8:57.65a
SR
Lewis-Clark State
6.
Fr
Logan Stahl
8:58.75a
PR
Eastern Washington
7.
So
Isaac Barville
9:09.29a
PR
Eastern Washington
8.
Sr
Grant Bingham
9:18.89a
Whitworth
9.
Fr
Domenic Rehm
9:22.45a
Eastern Washington
10.
Jacob Wimpenny
9:32.08a
Unattached
11.
So
Mason Nicol
9:38.98a
PR
Eastern Washington
12.
Fr
Jacob Christner
9:44.39a
PR
Eastern Washington
13.
17-18
John Quindry
9:46.34a
Mountain West Track
14.
Sr
David Gilbert
9:51.75a
PR
Lewis-Clark State
15.
11
Sean Stineford
9:51.88a
PR
Mountain West Track
16.
-
Grant Martin
10:13.51a
PR
Mountain West Track
17.
Beckett Schoenleber
11:09.83a
Unattached
60m Hurdles
- 42"
Open
- Finals
x
1.
So
Ben Doucette
8.09a
Idaho
2.
Jr
Parker Bowden
8.22a
Eastern Washington
3.
So
Kamal Golaube
8.25a
SR
Portland State
4.
Ryan Gunther
8.63a
Unattached
5.
So
Tremaine McAdams
8.68a
Eastern Washington
6.
Sr
Joel Boozer
8.72a
Lewis-Clark State
7.
Fr
Darion Ralston
8.77a
PR
Community Colleges o...
60m Hurdles
- 42"
Open
- Prelims
x
1.
So
Ben Doucette
8.17a
Idaho
2.
Jr
Parker Bowden
8.26a
Eastern Washington
3.
So
Kamal Golaube
8.45a
Portland State
4.
Jr
Mack Baxter
8.46a
Idaho
5.
Sr
Joel Boozer
8.56a
Lewis-Clark State
6.
So
Tremaine McAdams
8.63a
SR
Eastern Washington
7.
Ryan Gunther
8.76a
Unattached
8.
Fr
Darion Ralston
8.84a
Community Colleges o...
9.
Fr
Isiah Carsten-Hill
9.00a
Community Colleges o...
10.
11
Benjamin Tuinstra
9.40a
PR
Mountain West Track
11.
Fr
Riley Wilson
9.61a
PR
Community Colleges o...
12.
10
Leo Thrush
10.06a
Mountain West Track
13.
10
Logan Fischer
10.42a
PR
Mountain West Track
14.
15-16
Elijah Broome
10.88a
PR
Mountain West Track
Jr
Max Patterson
DQ
Linfield
4x400 Relay
Open
- Finals
x
1.
Relay Team
3:24.42a
Idaho
2.
Relay Team
3:27.54a
Whitworth
3.
Relay Team
3:30.58a
SPOKANE SPEED ACADEMY
4.
Relay Team
3:33.24a
Portland State
5.
Relay Team
3:45.05a
Community Colleges o...
6.
Relay Team
4:03.35a
SPOKANE SPEED ACADEMY
Shot Put
- 16lb
Open
- Finals
x
1.
So
Zack Short
17.91m
Idaho
2.
Sr
Scott Miller
15.76m
Eastern Washington
3.
Sr
Jeff Lieder
15.08m
Linfield
4.
Jr
Quinn Mitchell
14.09m
Idaho
5.
Fr
Robby Van Idour
13.72m
Idaho
6.
Fr
Garret Peoples
13.57m
PR
Community Colleges o...
7.
Fr
Ryan Nilles
13.03m
Eastern Washington
8.
Fr
Dakota Huff
12.70m
Community Colleges o...
9.
So
Jonathan Law
12.66m
Eastern Washington
10.
Fr
Colton Kautz
12.21m
Eastern Washington
11.
Fr
Tony Chan
11.89m
Eastern Washington
12.
Fr
Jacob Brown
11.61m
PR
Multnomah
13.
Fr
Carson O?Neill
11.43m
Community Colleges o...
14.
So
Tyler Skogen
11.17m
PR
Community Colleges o...
15.
Fr
Marty Munyon
10.91m
PR
Community Colleges o...
High Jump
Open
- Finals
x
1.
Jr
Tyler Blakeley
2.05m
PR
Lewis-Clark State
2.
Jr
Chez Jackson
1.95m
SR
Eastern Washington
3.
Fr
Britt Ipsen
1.95m
PR
Idaho
4.
Jr
Forrest Wallace
1.90m
Eastern Washington
5.
Fr
Keaton Wood
1.80m
PR
Linfield
6.
Fr
Bryce Bennett
1.75m
PR
Community Colleges o...
7.
Fr
Mika Rives
1.70m
PR
Lewis-Clark State
7.
Fr
Travis Crockett
1.70m
PR
Linfield
-
Bryson Muchmore
NH
Mountain West Track
Cameron Parkes
NH
Unattached
Pole Vault
Open
- Finals
x
1.
Jr
Larry Still
5.05m
Eastern Washington
2.
Jr
Aaron Pullin
4.65m
Eastern Washington
3.
Fr
Cade Neumann
4.35m
Community Colleges o...
4.
So
Kaleb Taylor
4.35m
Community Colleges o...
5.
Fr
Corbin Maltba
4.35m
PR
Lewis-Clark State
6.
Fr
Bryce Bennett
4.20m
Community Colleges o...
7.
Fr
Mika Rives
4.05m
PR
Lewis-Clark State
Long Jump
Open
- Finals
x
1.
So
Keshun McGee
7.30m
Eastern Washington
2.
Jr
Chez Jackson
7.21m
PR
Eastern Washington
3.
Sr
Trenton Osborn
7.06m
SR
Eastern Washington
4.
Fr
Reggie Hayden
6.84m
PR
Eastern Washington
5.
Fr
Keaton Wood
6.54m
PR
Linfield
6.
joseph heitman
6.52m
Unattached
7.
Fr
Travis Crockett
5.97m
PR
Linfield
8.
Fr
Ethan Perreiah
5.91m
PR
Community Colleges o...
9.
Pierce Christensen
5.68m
Unattached
10.
17-18
Cal Gibson
5.64m
PR
Mountain West Track
11.
15-16
Elijah Broome
5.35m
PR
Mountain West Track
12.
11
Burke McGowan
5.22m
PR
Mountain West Track
13.
10
Hunter Mahan
5.09m
PR
Mountain West Track
14.
10
Hayden Whipple
4.68m
Mountain West Track
15.
15-16
Kellen Moore
4.53m
Mountain West Track
16.
-
Jonathan McComas
4.44m
Mountain West Track
Triple Jump
Open
- Finals
x
1.
So
Keshun McGee
15.17m
Eastern Washington
2.
So
Kasin Pendergrass Anderson
15.05m
PR
Idaho
3.
So
Jonny Magee
14.34m
PR
Idaho
4.
Fr
Reggie Hayden
14.22m
Eastern Washington
5.
Fr
Britt Ipsen
14.12m
PR
Idaho
6.
11
Benjamin Tuinstra
11.82m
Mountain West Track
15-16
Kellen Moore
FOUL
Mountain West Track
10
Hayden Whipple
FOUL
Mountain West Track
Weight Throw
- 35lb
Open
- Finals
x
1.
Jr
Quinn Mitchell
17.73m
Idaho
2.
Jr
Tim Beard
16.84m
Eastern Washington
3.
Sr
Shawn Buck
15.58m
Eastern Washington
4.
Jr
Matthew Pete Bauman
15.38m
SR
Idaho
5.
Fr
Colton Kautz
15.01m
PR
Eastern Washington
6.
So
Brian Skinner
14.94m
Idaho
7.
So
Zack Short
14.70m
PR
Idaho
8.
So
Trevor Payne
13.95m
Eastern Washington
9.
Jr
Jacob Hubbard
13.64m
Whitworth
10.
Jr
Dante Tyler
13.47m
Eastern Washington
11.
Fr
Garret Peoples
12.84m
PR
Community Colleges o...
12.
So
Tyler Skogen
12.43m
SR
Community Colleges o...
13.
Fr
Ryan Glimp
12.23m
Lewis-Clark State
14.
Fr
Dakota Huff
11.98m
Community Colleges o...
15.
Jr
Lukas Leitis
11.56m
Eastern Washington
16.
Fr
Marty Munyon
11.08m
Community Colleges o...
17.
So
Jonathan Law
11.01m
Eastern Washington
18.
Fr
Tony Chan
10.04m
Eastern Washington
19.
Benton James
9.24m
Unattached
60 Meter Dash
Open
- Finals
x
1.
Fr
Alexis Rolan
7.62a
Eastern Washington
2.
Sr
Rebecca Tarbert
7.75a
Eastern Washington
3.
So
Nia Powdrell
7.77a
PR
Portland State
4.
17-18
Anna Rodgers
7.83a
SPOKANE SPEED ACADEMY
5.
So
Karina Moreland
8.02a
SR
Idaho
6.
Sr
Nicole Carter
8.06a
Idaho
7.
Fr
Isabella Millsap
8.10a
Eastern Washington
60 Meter Dash
Open
- Prelims
x
1.
Fr
Alexis Rolan
7.75a
Eastern Washington
2.
Sr
Rebecca Tarbert
7.79a
Eastern Washington
3.
17-18
Anna Rodgers
7.80a
SPOKANE SPEED ACADEMY
4.
So
Nia Powdrell
7.83a
Portland State
5.
Fr
Natalie Cummings
7.97a
PR
Portland State
7.
So
Karina Moreland
8.02a
Idaho
8.
Fr
Isabella Millsap
8.04a
PR
Eastern Washington
6.
Sr
Nicole Carter
8.05a
PR
Idaho
9.
So
Mertece Hatchett
8.07a
Community Colleges o...
10.
Sr
Maegan McCurdy
8.08a
Eastern Washington
11.
Fr
Tristin Bowens
8.12a
Idaho
12.
So
Kameha Medallada
8.16a
Whitworth
13.
Jr
Samantha Raines
8.20a
Eastern Washington
14.
15-16
Samiah Kuntz
8.22a
SPOKANE SPEED ACADEMY
15.
Fr
Lulu Stewart
8.24a
Community Colleges o...
16.
So
Jordyn Rauer
8.25a
PR
Idaho
17.
So
Cierra Mayer
8.25a
PR
Lewis-Clark State
18.
Fr
Maisie McManus
8.28a
PR
Lewis-Clark State
19.
So
Taylor Currin
8.28a
Whitworth
20.
10
Lauren Heggen
8.28a
Mountain West Track
21.
So
Maddy Dustin
8.29a
SR
Idaho
22.
Fr
Alexis Buckhaults
8.37a
Portland State
23.
17-18
Grace Thompson
8.43a
SPOKANE SPEED ACADEMY
24.
So
Sarah Cool
8.45a
SR
Whitworth
25.
So
Alexis Perry
8.47a
Community Colleges o...
26.
Sr
Kathryn Jentz
8.47a
SR
Whitworth
27.
9
Hana Hill
8.51a
PR
4Throws Track Club
28.
Fr
Carlie Sawyer
8.51a
Community Colleges o...
29.
12
Allie Baldwin-Case
8.52a
Mountain West Track
30.
12
Jillian Mael
8.54a
Unattached
31.
Fr
Emily Carrell
8.56a
PR
Community Colleges o...
32.
-
Evelyn Gimurtu
8.56a
PR
Mountain West Track
33.
Jr
Kycie Richwine
8.61a
PR
Linfield
34.
Fr
Annie Duncan
8.62a
PR
Lewis-Clark State
35.
Fr
Madison Carson
8.66a
PR
Lewis-Clark State
36.
Fr
Kristen Burke
8.68a
Linfield
37.
15-16
Reese Meyer
8.78a
PR
Mountain West Track
38.
15-16
Erica Hege
8.78a
Mountain West Track
39.
15-16
Ivy Riley
8.81a
SPOKANE SPEED ACADEMY
40.
Fr
Kameron Smith
8.85a
PR
Portland State
41.
Gina Hill
9.18a
4Throws Track Club
42.
17-18
Taylor Frye
9.19a
SPOKANE SPEED ACADEMY
43.
10
Jadyn Campbell
9.35a
Mountain West Track
44.
9
Tara Smith
9.87a
Mountain West Track
45.
Fr
Jessie Roberts
10.09a
PR
Multnomah
200 Meters
Open
- Finals
x
1.
So
Nia Powdrell
25.28a
Portland State
2.
17-18
Alsatta Bakana
25.88a
SPOKANE SPEED ACADEMY
3.
12
Maya Lebar
25.94a
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
4.
Fr
Kaylee Hove
25.96a
Idaho
5.
17-18
Anna Rodgers
26.00a
SPOKANE SPEED ACADEMY
6.
So
Sophie Bowles
26.08a
PR
Eastern Washington
7.
Sr
Katie Baxter
26.18a
Portland State
8.
So
Maya Jackson
26.53a
Portland State
9.
So
Kameha Medallada
26.61a
Whitworth
10.
Sr
Mattie Brouwers
26.70a
SR
Lewis-Clark State
11.
Fr
Maisie McManus
26.80a
PR
Lewis-Clark State
12.
Fr
Lulu Stewart
26.86a
PR
Community Colleges o...
13.
15-16
Samiah Kuntz
26.92a
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
14.
So
Maddy Dustin
26.99a
Idaho
15.
Sr
Nicole Carter
27.19a
Idaho
16.
So
Taylor Currin
27.44a
Whitworth
17.
Sr
Maegan McCurdy
27.46a
PR
Eastern Washington
18.
So
Cierra Mayer
27.52a
SR
Lewis-Clark State
19.
Fr
Kaitlin Gibb
27.53a
PR
Eastern Washington
20.
So
Jordyn Arlt
27.61a
PR
Community Colleges o...
21.
So
Sarah Cool
27.67a
SR
Whitworth
22.
12
Allie Baldwin-Case
27.77a
SR
Mountain West Track
23.
Fr
Jazzmin Bryan
27.86a
PR
Lewis-Clark State
24.
Sr
Kathryn Jentz
27.94a
SR
Whitworth
25.
12
Jillian Mael
27.96a
PR
Unattached
26.
Sr
Tierra White
27.97a
Eastern Washington
27.
17-18
Grace Thompson
28.19a
SPOKANE SPEED ACADEMY
28.
Fr
Emily Carrell
28.29a
PR
Community Colleges o...
29.
Jr
Kycie Richwine
28.48a
PR
Linfield
30.
-
Evelyn Gimurtu
28.58a
Mountain West Track
31.
Fr
Kristen Burke
28.97a
PR
Linfield
32.
17-18
Amara Graham
29.02a
PR
Mountain West Track
33.
Fr
Annie Duncan
29.07a
PR
Lewis-Clark State
34.
15-16
Ivy Riley
29.73a
SPOKANE SPEED ACADEMY
35.
15-16
Erica Hege
29.89a
SR
Mountain West Track
36.
Fr
Michayla Sponsel
29.99a
PR
Linfield
37.
15-16
Reese Meyer
30.11a
PR
Mountain West Track
38.
-
Katherine Giamonna
30.41a
PR
Mountain West Track
39.
So
Taya Defrance
30.45a
PR
Whitworth
40.
15-16
Mariah Bohlken
30.47a
PR
Mountain West Track
41.
17-18
Taylor Frye
31.34a
SPOKANE SPEED ACADEMY
42.
15-16
Lily Hickok
32.24a
PR
Mountain West Track
43.
9
Tara Smith
32.69a
PR
Mountain West Track
400 Meters
Open
- Finals
x
1.
Sr
Katie Baxter
59.43a
Portland State
2.
So
Maya Jackson
59.68a
Portland State
3.
So
Sophie Bowles
59.76a
Eastern Washington
4.
Fr
Maisie McManus
59.78a
PR
Lewis-Clark State
5.
Sr
Mattie Brouwers
1:00.77a
SR
Lewis-Clark State
6.
Fr
Jazzmin Bryan
1:01.56a
PR
Lewis-Clark State
7.
Fr
Jessica Linde
1:01.89a
Eastern Washington
8.
11
Madison Edwards
1:03.94a
PR
Mountain West Track
9.
Fr
Olivia Rickey
1:04.11a
Eastern Washington
10.
12
Jillian Mael
1:05.01a
Unattached
11.
Fr
Courtney Stark
1:05.38a
PR
Community Colleges o...
12.
15-16
Madison Warren
1:05.58a
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
13.
17-18
Amara Graham
1:05.89a
Mountain West Track
14.
Fr
Juliet Arnswald
1:06.98a
Linfield
15.
Fr
Michayla Sponsel
1:08.38a
Linfield
16.
15-16
Mariah Bohlken
1:09.32a
Mountain West Track
17.
Fr
Cierra Kohlman
1:10.21a
Eastern Washington
18.
15-16
Malia Thomas
1:16.89a
PR
Mountain West Track
800 Meters
Open
- Finals
x
1.
Sr
Leanne Asper
2:12.49a
Eastern Washington
2.
Sr
Ariel Jensen
2:13.47a
PR
Lewis-Clark State
3.
Jr
Kaleala Bass
2:15.03a
Idaho
4.
Fr
Malaina Thacker
2:21.14a
Idaho
5.
So
Rebecca Saxton
2:22.50a
PR
Lewis-Clark State
6.
Fr
Emily Adams
2:22.94a
PR
Lewis-Clark State
7.
Fr
Molly Beaman
2:34.78a
Eastern Washington
8.
-
Natalie Yocum
2:44.20a
Mountain West Track
9.
17-18
Taylor Leistiko
2:53.41a
Mountain West Track
10.
15-16
Malia Thomas
3:01.33a
PR
Mountain West Track
1 Mile
Open
- Finals
x
1.
Jr
Kayla Leland
5:04.25a
Whitworth
2.
Jr
Kaila Gibson
5:04.55a
PR
Portland State
3.
Kara Story
5:05.45a
Unattached
4.
Fr
Faith Dilmore
5:08.45a
PR
Idaho
5.
Jr
Sierra Speiker
5:09.54a
PR
Idaho
6.
11
Madison Edwards
5:19.46a
PR
Mountain West Track
7.
11
Makenna Edwards
5:19.71a
PR
Mountain West Track
8.
Fr
Lily Tyrrell
5:23.90a
Eastern Washington
9.
Jr
Alana Chaplin
5:29.77a
Portland State
10.
So
Emily Wesseling
5:32.35a
Idaho
11.
Fr
McKenna Martin
5:43.60a
Portland State
12.
Fr
Alana Baldwin-Joiner
5:45.72a
PR
Portland State
13.
15-16
Kendall Quindry
6:01.10a
PR
Mountain West Track
14.
15-16
Hailey Hammett
6:12.55a
PR
Mountain West Track
15.
17-18
Jessica DeWit
6:15.24a
PR
Mountain West Track
16.
-
Natalie Yocum
6:38.88a
SR
Mountain West Track
17.
17-18
Taylor Leistiko
6:40.42a
SR
Mountain West Track
3000 Meters
Open
- Finals
x
1.
Jr
Kayla Leland
10:14.25a
Whitworth
2.
So
Carli Corpus
10:14.33a
Eastern Washington
3.
So
Micaela Kostecka
10:21.45a
PR
Community Colleges o...
4.
Fr
Brianna Troksa
10:31.57a
PR
Community Colleges o...
5.
So
Gracie Ledwith
10:37.38a
Eastern Washington
6.
So
Marissa Mount
10:45.49a
PR
Whitworth
7.
Jr
McCall Skay
10:52.98a
Idaho
8.
11
Makenna Edwards
11:01.12a
PR
Mountain West Track
9.
Fr
Evelin Lopez
11:11.34a
PR
Lewis-Clark State
10.
Fr
Ashley Arreola
11:15.24a
Eastern Washington
11.
Fr
Phoenix Aguilar
11:44.31a
Eastern Washington
12.
15-16
Kendall Quindry
12:09.01a
Mountain West Track
13.
Fr
Carolyne Rutto
12:31.61a
Eastern Washington
14.
Fr
Joyce Kiplagat
12:47.07a
Eastern Washington
60m Hurdles
- 33"
Open
- Finals
x
1.
Fr
Kaitlin Gibb
8.95a
Eastern Washington
2.
So
Mertece Hatchett
9.18a
PR
Community Colleges o...
3.
Fr
Alexis Buckhaults
9.44a
Portland State
4.
Sr
Kendra Hamm
9.52a
Eastern Washington
5.
So
Natalie Kalda
9.61a
PR
Community Colleges o...
6.
So
Jordyn Arlt
9.63a
Community Colleges o...
7.
Fr
Jessica Linde
10.12a
Eastern Washington
8.
10
Lauren Heggen
10.58a
Mountain West Track
60m Hurdles
- 33"
Open
- Prelims
x
1.
Fr
Kaitlin Gibb
9.07a
Eastern Washington
2.
So
Mertece Hatchett
9.32a
Community Colleges o...
3.
Fr
Alexis Buckhaults
9.34a
Portland State
4.
Sr
Kendra Hamm
9.65a
Eastern Washington
5.
So
Natalie Kalda
9.68a
Community Colleges o...
6.
So
Jordyn Arlt
9.70a
Community Colleges o...
7.
Fr
Jessica Linde
9.85a
Eastern Washington
8.
10
Lauren Heggen
9.96a
Mountain West Track
9.
Fr
Bethany Fisher
10.06a
Community Colleges o...
10.
Jr
Kycie Richwine
10.08a
SR
Linfield
11.
Fr
Kristen Burke
10.25a
PR
Linfield
12.
9
Hana Hill
10.29a
4Throws Track Club
13.
Sr
Macey Weitz
10.37a
PR
Eastern Washington
14.
So
Taya Defrance
10.60a
SR
Whitworth
15.
Fr
Annie Duncan
10.88a
Lewis-Clark State
16.
Fr
Juliet Arnswald
10.92a
PR
Linfield
17.
Gina Hill
11.37a
4Throws Track Club
18.
10
Jadyn Campbell
12.02a
Mountain West Track
19.
Fr
Cierra Kohlman
12.71a
Eastern Washington
20.
15-16
Malia Thomas
13.22a
Mountain West Track
4x400 Relay
Open
- Finals
x
1.
Relay Team
4:04.57a
Portland State
2.
Relay Team
4:28.89a
Community Colleges o...
3.
Relay Team
4:34.83a
Community Colleges o...
Relay Team
DNF
Idaho
4x800 Relay
Open
- Finals
x
1.
Relay Team
9:39.56a
Lewis-Clark State
Shot Put
- 4kg
Open
- Finals
x
1.
So
Samantha Boudreau
12.44m
Eastern Washington
2.
Samara Nelson
12.02m
Iron Wood Throwers
3.
So
Angela Mumford
11.79m
Portland State
4.
Fr
Hannah Ringel
11.73m
Idaho
5.
So
Justean Landis
11.50m
Eastern Washington
6.
Sr
Dominique Butler
11.25m
PR
Eastern Washington
7.
So
Maggie Nelson
10.94m
Community Colleges o...
8.
So
Sara Miles
10.80m
SR
Linfield
9.
Jr
Madeline Shirley
10.73m
SR
Linfield
10.
So
Josie Knight
10.50m
SR
Linfield
11.
Fr
Reille Jones
10.46m
PR
Eastern Washington
12.
Fr
Jocie Osika
10.05m
PR
Idaho
13.
So
JeaDa Lay
10.03m
Lewis-Clark State
14.
So
Taya Defrance
9.14m
PR
Whitworth
15.
So
Savannah Valladarez
8.67m
Lewis-Clark State
High Jump
Open
- Finals
x
1.
Fr
Taylor Elliott
1.63m
Portland State
2.
11
Julia Hayes
1.63m
Unattached
3.
Sr
Tierra White
1.58m
Eastern Washington
4.
Sr
Kendra Hamm
1.53m
Eastern Washington
5.
Sr
Kaitlyn Grunst
1.53m
Eastern Washington
6.
17-18
Alsatta Bakana
1.53m
SR
SPOKANE SPEED ACADEMY
Sr
Selina Koon
NH
Eastern Washington
Fr
Juliet Arnswald
NH
Linfield
Pole Vault
Open
- Finals
x
1.
Jr
Samantha Raines
3.64m
Eastern Washington
2.
9
Hana Hill
3.64m
PR
4Throws Track Club
3.
Jr
Elizabeth Prouty
3.49m
Eastern Washington
4.
Jr
Cecilia Watkins
3.49m
Idaho
5.
Sr
Macey Weitz
3.49m
Eastern Washington
6.
Fr
Katrina Terry
3.34m
Eastern Washington
7.
Sam Simmons
3.34m
Unattached
8.
So
Saraia Collmer
3.34m
Portland State
9.
Fr
Madison Carson
3.04m
PR
Lewis-Clark State
So
Alexis Perry
NH
Community Colleges o...
Fr
Jessie Roberts
NH
Multnomah
Long Jump
Open
- Finals
x
1.
So
Rechelle Meade
6.17m
PR
Idaho
2.
17-18
Anna Rodgers
5.90m
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
3.
Sr
Maegan McCurdy
5.89m
PR
Eastern Washington
4.
Fr
Alexis Rolan
5.64m
Eastern Washington
5.
12
Maya Lebar
5.50m
PR
SPOKANE SPEED ACADEMY
6.
Fr
Tristin Bowens
5.47m
PR
Idaho
7.
Sr
Kendra Hamm
5.37m
PR
Eastern Washington
8.
10
Lauren Heggen
5.31m
PR
Mountain West Track
9.
Sr
Brandi Williams
5.28m
SR
Portland State
10.
So
Mertece Hatchett
5.21m
PR
Community Colleges o...
11.
Sr
Megan Murphy
5.07m
PR
Eastern Washington
12.
Reed Richardson
5.06m
Unattached
13.
Fr
Carlie Sawyer
4.93m
PR
Community Colleges o...
14.
Jr
Madeline Shirley
4.89m
Linfield
15.
Fr
Jessica Linde
4.76m
Eastern Washington
16.
Jr
Lauren Curlanis
4.72m
Idaho
17.
So
Maggie Nelson
4.66m
PR
Community Colleges o...
18.
Fr
Bayley Welk
4.64m
PR
Community Colleges o...
19.
Fr
Desirae DesRosiers
4.59m
PR
Linfield
20.
Fr
Madison Carson
4.58m
PR
Lewis-Clark State
21.
Fr
Hannah Waterman
4.55m
PR
Linfield
22.
Fr
Cierra Kohlman
4.41m
Eastern Washington
23.
15-16
Mariah Bohlken
3.84m
Mountain West Track
Fr
Jessie Roberts
FOUL
Multnomah
12
Allie Baldwin-Case
FOUL
Mountain West Track
15-16
Lily Hickok
FOUL
Mountain West Track
Triple Jump
Open
- Finals
x
1.
10
Lauren Heggen
11.86m
PR
Mountain West Track
2.
So
Karina Moreland
11.62m
Idaho
3.
So
Jordyn Rauer
11.31m
Idaho
4.
Sr
Megan Murphy
11.01m
SR
Eastern Washington
5.
Reed Richardson
10.75m
Unattached
6.
Jr
Lauren Curlanis
10.36m
SR
Idaho
Fr
Bayley Welk
FOUL
Community Colleges o...
10
Jadyn Campbell
FOUL
Mountain West Track
Fr
Hannah Reiman
FOUL
Idaho
15-16
Lily Hickok
FOUL
Mountain West Track
Fr
Hannah Waterman
FOUL
Linfield
Weight Throw
- 20lb
Open
- Finals
x
1.
So
Madison Doepker
15.93m
Eastern Washington
2.
So
Justean Landis
15.69m
Eastern Washington
3.
Jr
Samantha Lester
15.59m
Eastern Washington
4.
So
Angela Mumford
14.74m
PR
Portland State
5.
Fr
Riley Scocco
13.84m
Eastern Washington
6.
So
Samantha Boudreau
12.95m
Eastern Washington
7.
Fr
Jocie Osika
12.60m
Idaho
8.
So
JeaDa Lay
12.08m
Lewis-Clark State
9.
Fr
Hannah Ringel
11.99m
Idaho
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
11392 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Idaho Vandal Indoor Invitational
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Idaho Vandal Indoor Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2014
1
1
2013
1
1
2010
1
1
Show 5 more
Hashtags
#idaho
#idaho-indoor-collegiate
#idaho-open
#indoor
#vandal-invitational
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!